Žetale 4
2287 Žetale
S 1. januarjem postaja državna meja med Slovenijo in Hrvaško notranja meja skupnega schengenskega območja
S 1. januarjem 2023 Republika Hrvaška vstopa v schengensko območje, s tem pa državna meja med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško postaja notranja meja skupnega schengenskega območja.
Republika Slovenija je polnopravna članica schengenskega območja že vse od 21. decembra 2007. Z vstopom v schengensko območje smo prevzeli zelo odgovorno nalogo – varovati skupno zunanjo mejo po schengenskih standardih in s tem zagotavljati varnost vseh držav članic EU, saj je slovensko-hrvaška meja postala nova zunanja schengenska meja. V tem času smo ostalim članicam schengenska območja pokazali, da smo zaupanja vreden partner.
Pred 15 leti smo državljani Republike Slovenije vstop v schengensko območje najbolj občutili kot ukinitev mejnih kontrol na mejah z Avstrijo, Italijo in Madžarsko. Za Slovenijo je bil to zelo pomemben dogodek, saj se je sprostila pot do ostalih držav Evropske unije in schengenskega območja.
S 1. januarjem 2023 bo v schengenski prostor vstopila Hrvaška, s čimer se bo med Slovenijo in Hrvaško ukinila mejna kontrola na mejnih prehodih, istočasno pa se bodo na celotnem območju pričeli izvajati izravnalni ukrepi na državni meji z Republiko Hrvaško, kar pomeni, da bo stopnja varnosti za ljudi ob sami državni meji ostala nespremenjena.
Priprave na vstop Hrvaške v schengensko območje
V Slovenski policiji se na vstop Hrvaške v schengensko območje pripravljamo že dalj časa. To zajema priprave na strateški in taktični ravni, kar bo, kljub ukinitvi schengenske kontrole na skupni meji, omogočilo zagotavljanje varnosti v Sloveniji.
Policija je sprejela strategijo, ki opredeljuje tudi način izvajanja izravnalnih ukrepov na notranjih mejah z vsemi sosednjimi državami in izvajanje zakonodaje EU na notranjih mejah. Med drugim bodo policisti izvajali nadomestne ukrepe v obliki izravnalnih ukrepov in bodo še vedno prisotni na obmejnem območju.
Kakšne bodo spremembe pri prehajanju meje med Slovenijo in Hrvaško?
Z vstopom Hrvaške v schengensko območje 1. januarja 2023 se bo spremenil režim prehajanja slovensko-hrvaške meje. Vsi potniki, ki izpolnjujejo pogoje (imajo veljavni osebni dokument za prehod meje), bodo mejo med državama lahko prestopili kjerkoli. Na sedanjih mejnih prehodih bomo tako že kmalu »dvignili zapornice«, prižgali zelene luči, kjer so nameščeni semaforji in prilagodili talne oznake novim pravilom.
Policisti bomo še naprej zagotavljali varnost države in njenih prebivalcev
Najpomembnejša sprememba v delovanju slovenske policije bo tako prenehanje izvajanja mejne kontrole in varovanja državne meje na meji z Republiko Hrvaško. S tem bodo prenehali delovati vsi mejni prehodi in skupine za varovanje državne meje na policijskih postajah, katerih območje meji z Republiko Hrvaško.
Slovenski policisti bomo ob tem izvajali nadomestne ukrepe v obliki t.i. izravnalnih ukrepov in bomo še vedno prisotni na obmejnem območju. Na Policijski upravi Maribor bomo policiste iz mejnih prehodov, glede na operativno problematiko, začasno napotili v tiste enote, kjer bodo s svojo prisotnostjo lahko dodatno prispevali k zagotavljanju stabilnih varnostnih razmer. S tem bomo kadrovsko okrepili policijsko postajo za izravnalne ukrepe, ki bo imela svoj sedež na Gruškovju, na policijskih postajah v obmejnem območju pa bomo ustanovili skupine za izravnalne ukrepe - velik del policistov, ki sedaj opravljajo kontrolo na mejnih prehodih in varovanje državne meje, tako ostaja v obmejnem območju. Policisti imajo tudi v okviru izvajanja t.i. izravnalnih ukrepov na razpolago nabor pooblastil – pri osebah in vozilih, ki so verjetno prestopile notranjo mejo, lahko opravimo kontrolo oseb, pregled listin, prevoznega sredstva in stvari.
Razmere na meji in širše ves čas pozorno spremljamo
Policisti vseskozi spremljamo in analiziramo razmere ne samo na meji s Hrvaško, ampak na celotnem območju Zahodnega Balkana, ki neposredno vpliva na razmere na naši meji. Vsi ukrepi policije so in bodo tudi ob vstopu Hrvaške v schengensko območje prilagojeni trenutni varnostni situaciji s ciljem zagotavljanja varnosti Slovenije in preprečevanja nezakonitih migracij, vključno z vsemi možnimi ukrepi, ki jih dopuščajo schengenska pravila.